frst
Güncel

Vajinismus Kabusunuz Olmasın!!

Vajinismus Nedir?

Bayanların korkulu rüyası hatta kabusu haline gelen vajinismus hastalığı, kadınların vajinaya giriş sırasında yada bunun düşüncesi karşısında isteği dışında gösterdiği, bedensel veruhsal tepki olarak tanımlanmaktadır. Genelde psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirilen vajinismusta, kişinin isteği dışında vajina çevresindeki kaslar kasılır. Kişi cinsel birleşim sırasında kendini geri çeker ve partnerini de kendisinden iter. Her ne kadar vajinismusun doğumla birlikte geçeceği söylense de bu gerçeği yansıtmamaktadır. Bayanlarda vajinismus hastalığı bir çok fobiyi de beraberinde getiriyor. Bunlar;

-Normal doğum

-Jinekolojik muayene

– Doktor korkusu

– Diş hekimi korkusu

-Evde yalnız kalmak

– Karanlıkta kalmak

– Kapalı yer korkuları

-Çeşitli hayvan korkuları

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus sınıf fark etmeksizin bütün kadınlarda görülebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar batı ülkelerine oranla, doğu ülkelerinde daha çok görülmektedir. Bunun nedeni ise batılı ülkelere göre doğu ülkelerinde eğitimin daha az olması. Cinsel eğitim almayan kadınlar, cinsellikten korkuyor, bunun sonucunda da vajinismus gibi hastalıklar görülebiliyor. Bu sorunu yaşayan bayanların bir çoğunun aklında vajinismus nasıl tedavi edilir? Sorusu mutlaka vardır. Vajinismusa özel cinsel terapi tüm dünyada ortak olarak kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Bir psikoterapi yöntemi olan cinsel terapi, diğer terapilere oranla daha kısa sürede yapılmaktadır. Genellikle haftada 1 seans olarak yapılan terapiler toplamda 8-10 seans sürmektedir. Ruhsal kökenli bir sorun olan vajinismusun tedavisi sadece terapi yöntemi ile mümkündür.

Vajinismus Hastası Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Vajinismusta cinsel birleşme olamayacağı için normal yolla gebelik gerçekleşmesi de mümkün olmaz. Vajinismus hastalığının yarattığı korku ve sıkıntılar gebelik ve doğumu da etkilemektedir. Hastalar cinsel birleşme olmadan da hamile kalabilir, ancak normal doğum yapamayacaklarından korktukları için sezeryanla doğum yaparlar. Bu hem ülkemizde hem de Dünya genelinde bir çok vajinismus hastasında saptanmış bir durumdur. Ancak uzmanlar bu durumu çok etik ve uygun bulmuyor. Vajinismusta hamilelik mümkündür, ancak normal doğum çok görülen bir durum değildir.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search