frst
Güncel

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal Kuruluk Nasıl Oluşur?

Her yaştan kadının hayatları boyunca kısa süreliğine yaşayabilecekleri bir sorun olan vajinal kuruluk, sanıldığından daha ciddi bir sağlık sorunudur. İhmal edilmemesi ve mutlaka ciddiye alınması gereken bu sağlık sorunu, kadınlarda cinsel hayata gölge düşürebilir. Peki, vajinal kuruluk nasıl oluşur? Cinsel birleşme sırasında oluşan östrojen eksikliğinin sonucunda ortaya çıkan vajinal kuruluk, yanma ve ağrılı ilişkiler sonuçta cinsel birleşmeyi zorlaştırabiliyor.

Vajinal Kuruluğun Nedenleri Nelerdir?

Antidepresan ve tetrasiklinler gibi ilaç kullanımları, şeker hastalığı, kronik medikal hastalıklar, sık sık vajina yıkama, depresyon, stres, cinsel ilişki sırasında uyarılma güçlüğü, cinsel isteksizliği, kendi bedeninden rahatsız olmak gibi faktörler, vajinal kuruluğun nedenleri arasında yer alıyor. Ayrıca kürtaj sonrası ya da doğum sonrası dönemde, emzirme döneminde ve doğum kontrol hapı kullanıldığı dönemlerde de yine vajinal kuruluk görülebiliyor. Tüm bunların yanında; psikolojik sorunlar, psikolojik sorunlara bağlı olarak kullanılan ilaçlar, radyoterapi gibi tedaviler, kemoterapi de yine vajinal kuruluğa neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Vajinal Kuruluğun Belirtileri Nelerdir?

Östrojen hormonunun azaldığı dönemlerde vajina bölgesinin pH değeri yükselir ve bölgenin florası bozularak bölgede enfeksiyon oluşum riski de artmış olur. Yanma, ağrılı cinsel ilişki ve kayganlık azalması en sık görülen belirtiler arasındadır. Vajinal kuruluk belirtileri arasında; ani idrara sıkışma hissi, istemsiz idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları da görülür.  Bunlara bağlı olarak cinsel ilişki sırasında vajinada oluşan gerilim yırtılma korkusu da sıkça görülmektedir.

Vajinal Kuruluğun Tedavisi:

Vajinal kuruluğun tedavisi ile amaç, vajina bölgesindeki sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli sorunları tedavi ederek kişinin yaşam kalitesini arttırmaya çalışmaktır. Bu tip durumlarda genellikle, eksilen östrojeni arttırmak için uzun süreli doğal ya da sentetik östrojenler tavsiye edilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında geçici kayganlık sağlayan jeller de kişi için faydalı olabiliyor. Ancak bunların asit pH’lı ve su bazlı olması oldukça önemli. Vajinal kuruluk, ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur. Kadınlarda pek çok farklı nedene bağlı olarak görülür ve tedavi edilmediğinde cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search