frst
Güncel

Tüm Cilt Tiplerine Uygun 4 Tavsiye

Bazı cilt tipleri serumlar ve maskeler gibi özel tedavilere ihtiyaç duyar. Ancak tüm ciltler için hayati olan üç adım vardır (temizleme, dengeleme ve nemlendirme) ve bunların etkili olabilmesi için doğru şekilde uygulanmaları gerekir. Aşağıda, tüm cilt tipleri için faydalı olabilecek, sağlıklı görünüm için bir rutin oluşturmanıza yardım edecek tavsiyeler yer alıyor.

  1. Yüzünüzü her gün en az iki defa temizleyin fakat sert temizleyiciler kullanmayın

Mikropları, kiri ve fazla yağı yok ettiği için cilt temizliği çok önemli olsa da, bazı sert temizleyiciler cildinizi koruyan ince tabakaya zarar vererek yararından çok zarar getirebilir. Asidik bu koruyucu tabaka zarar gördüğünde cildinizi hastalıklara karşı savunmasız bırakmış oluyorsunuz. Kullandığınızda yüzünüzde adeta “gıcırdama” etkisi yaratan temizleyicilerden uzak durun ve bunun yerine daha doğal olan kremli temizleyicilere ve cilt temizleme yağlarına yönelin.

  1. Losyon kullanımıyla cilt dengenizi sağlayın

Temizleme işleminden sonra cildinizin yüzeyi bir nebze de olsa dengesizleşir. Dengeleyici ürünler kullanmak cildin pH dengesine tekrar kavuşmasına yardımcı olur ve kuru cildin daha da kurumasına, yağlı cildin daha da yağlanmasına engel olur. Temizleyicilerin cildinizden tamamen arındığına emin olun. Uygun losyonu yüzünüzün tamamına uygulayın ve bunu bir pamuk yardımıyla, nazikçe yapın.

Bu losyonlar aynı zamanda cildinizi rutininizdeki sonraki aşamaya, yani yüz yağı veya serumlarla nemlendirmeye hazırlar.

  1. Cilt yağlarını deneyin

Yüz yağları, faydaları daha çok kişi tarafından bilindikçe son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Cilt tipiniz ne olursa olsun çeşitli yağlar kullanabilir ve faydalanabilirsiniz. Üstelik yağlı bir cilde sahip olmanın bu adımla hiçbir alakası yok. Bu tür yağları cildinize uygulamanın en iyi yolu öncelikle temizleme ve dengeleme işlemlerini tamamlamaktır. Bu aşamalardan sonra gözenekleriniz açılır, cildin asidik dengesi yerini bulur ve besleyici yağlar için uygun ortam hazırlanmıştır. Parmağınıza birkaç damla damlatın ve nazikçe cildinize ovalayarak yedirin.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa argan yağını deneyin. Eğer kuru bir cilde sahipseniz marula yağı size göre. Güneş ışığından zarar görmüş veya yaşlanan bir cilde sahipseniz farklı türde cilt yağları size yardımcı olacaktır.

  1. Göz çevrelerinize nazik davranın

Kadınların özellikle gençliğinde sıklıkla ihmal ettiği mevzulardan bir tanesidir. Göz çevresindeki deri yüzün geri kalanından çok daha ince ve hassastır. Bu bölgeye uyguladığınız herhangi bir ürün (losyon, serum, vb.) oldukça nazik şekilde sürülmeli ve parmaklarla adeta masaj yaparak uygulanmalıdır. Masaj yaparken, göz çevresinde saat yönünün tersinde, gözaltlarında içe doğru hareket ettiğinizden emin olun. Böylece bölgedeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu da göz çevrenizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Zira unutmayın ki özellikle yaşlılık belirtileri ilk olarak göz bölgesinde görülür ve bu nedenle de ekstra hassas olmak önemlidir.

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search