frst
Güncel

Tibet Gezi Notları

Tibet Hakkında:

Hiçbir yerde görmediğiniz masmavi gökyüzü, birbiri ardına sıralanmış dağları ve bembeyaz görünen bulutları ve belki de en önemlisi gizemli Everest’i ile dünyanın çatısı olan Tibet, ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda. Her mevsimde farklı bir güzelliğe sahip olan Tibet’e seyahat için belki de en uygun dönem Nisan ve Ekim ayları arasındadır. Ancak bilmeniz gereken bir nokta da, bölgenin Temmuz ve Ağustos aylarında çok fazla yağış alıyor olması. Ayrıca gitmeden önce gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkını da göz önünde bulundurmanızda yarar var. Tibet’te hava gündüzleri 20 derece civarında olan hava, geceleri -5 dereceye kadar düşüyor.

Tibet’e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler:

tibet-gezisi

Gitmeden önce Çin’in uyguladığı yorucu prosedürlerden haberiniz olması gerekiyor. Bu prosedürleri atlatıp da Tibet’e giriş yaptıktan sonra, kendinizi şehrin kalabalık caddelerine atabilirsiniz. Tibet’e gitmeden önce biraz hazırlık yapmanız gerekiyor. Dünyanın çatısı olarak bilinen bu şehre giderken ilk adım Çin vizesi ilk adım. Ancak Çin konsolosluğuna vize başvurusu yaparken Tibet’e gideceğinizden bahsetmemenizde fayda var. O zaman işler biraz zorlaşabiliyor. Bu durumda Çin vizesini aldıktan sonra, programınızı Tibet’teki bir seyahat acentası ile görüşerek yapabilirsiniz. Bundan sonrasında bu acente, Çin vizeniz ile Tibet’e giriş için sizin adınıza başvuru yapıyor. İlk bakışta oldukça zorlu bir süreç gibi görünse de, bu bölge için katlanılmalı diye düşünüyoruz.

Tibet’e Nasıl Gidilir?

tibet-gezi-notlari

Tibet’e gitmek için fazla alternatifiniz olmadığını bilmelisiniz. Bunun için Nepal üzerinden jeep kullanarak karayolu ile gidebilir ya da Çin’in birkaç şehrinden uçak yolu ile Tibet’in başkentine ulaşmak mümkün. Tibet’in başkenti Lhasa’ya Pekin üzerinden ulaşabilirsiniz. Çin Seddi’ni görmek ve modern dokusu ile Pekin’i de ziyaret etmek isterseniz, Tibet’e gitmek için bu güzergahı tercih edebilirsiniz. Tibet’e nasıl gidilir diyorsanız, bu alternatiflerden birini seçmeniz gerekiyor. Bu eğlenceli yolculuğa çıkarken, çok eğleneceğinizden emin olarak çıkmalısınız. Modern görüntüsü ve Everest‘i ile tüm dünya gezginlerinden büyük ilgi gören bu bölge, dokusu ile kendine hayran bırakıyor.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search