frst
Güncel

Sağlıklı Yaşam İçin Bunları Yapın

Sağlıklı Yaşam:

Günümüzde, obezite hastalarının sayısı her geçen gün artarken, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konusu da daha çok önem kazanıyor.  Yanlış beslenme, düzensiz ve hareketsiz yaşam, az uyku, hızlı yemek yeme, bilgisayar ve internet bağımlılığı gibi daha birçok faktörün tetiklediği obezite hastalığı, sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir yaşamın önüne de gölge düşürüyor. Oysa sağlıklı bir hayat sürmek ve kendini iyi hissetmek için çok da büyük uğraşlar vermek gerekmiyor. Hayatınızda ufak tefek değişiklikler yapacak sağlıklı yaşam önerileri ile çok daha fit, sağlıklı ve mutlu hissedebilirsiniz. İlk olarak uyku düzeninizi gözden geçirerek işe başlayın. Her gün aynı saatlerde yatağa gitmek ve aynı saatlerde uyanmak beslenme düzeninizi ve yaşam kalitenizi doğrudan etkiliyor.

Sağlıklı Beslenme Önerileri:

Sağlıklı beslenmek için çantanızdan suyu, mutfağınızdan yeşil çayı eksik etmeyin. Birçoğumuz günde 3-4 bardak su tüketiminden ileri gidemiyor. Oysa vücudumuzun bol miktarda suya ihtiyacı var. Yetişkin ve sağlıklı bireylerin günde ortalama 2.5-3 litre su içmeleri gerekiyor. Günde 2 bardak ılık su ile başlamak, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Aynı şekilde geceleri yatağa gitmeden su içmek de gece boyunca organlarınızın temizlenmesine yardımcı oluyor. Sağlıklı yaşama sahip olmak için dengeli beslenme şart. Gün içinde, stres ve yoğun çalışma programının içinde belki de en çok gözden kaçırdığımız nokta, dengeli beslenme konusu oluyor. Hazır gıdalar, asitli içecekler, kremalı, şekerli kahveler, bisküvi, pasta, gofret, çikolata derken, sağlıklı beslenme koşullarından uzaklaşıyoruz.

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Türk toplumunun genel olarak yaptığı en büyük yanlışlardan biri, uzun süre aç kalıp birden yemeğe oturmaktır. Sabahları kahvaltıyı ihmal etmek, öğlen 12-1 gibi kahvaltı ve öğle öğününü birleştirmek, sonrasında bütün gün yemek yemeden akşam yemeğinde midenize yüklenmek, sağlığınıza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biridir. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız, porsiyonlarınızı küçültün ve az az sık sık beslenin. Günde 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan bir beslenme programının yanında, her gün ortalama 45 dakika-1 saat yürüyüş yaptığınızda hem fazlalıklarınızdan kurtulacak, hem de çok daha enerjik, aktif, verimli ve huzurlu hissedeceksiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search