frst
Güncel

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Tüm kadınların ortak problemi olan kilo fazlalığı, denemiş oldukları farklı diyet yöntemlerine rağmen çoğu zaman olumlu sonuç vermemiştir. Bu durumun asıl sebebi bireylerin sağlıklı kilo nasıl verilir? Sorusunu sorup, uygulamayı sağlıksız yöntemlerle ilerletmesidir. Yani sağlıklı bir şekilde insanın ayda 15 kilo vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu tip kilo kaybını sağlayan diyetler, vücutta kilo kaybı değil, su ve kas erimesine neden oluyor. Doğal olarak da sizler aslında kilo vermiyorsunuz. Sadece vücudun dengesini bozuyor, diyeti bıraktığınız zamanda kiloyu fazlasıyla geri alıyorsunuz. Sonuç olarak, vücut yıpranıyor ve deride bir süre sonra sürekli kilo alıp vermeden kaynaklı sarkmalar görülüyor. Bunun yerine rutin alışkanlıkları bir miktar değiştirip, yavaş ama sağlıklı kilo vermek sizin ileri dönemde çeşitli hastalıklara yakalanmanızı engelleyecektir.

Doğru beslenme nedir?

Doğru beslenme, her besin maddesinden abartıya kaçmamak kaydıyla faydalanma şeklidir. Diyelim ki, diyetisyene gitmeye maddi olanağınız el vermiyor. İnternet ortamında da sayısız diyet liste var ve bu durumda, hangisini tercih edeceğinizi bilmiyorsunuz. Zayıflamak için, illaki bir diyet listesine ihtiyacınız yok. Mantığınızı kullanarak sağlıklı kilo vermek, kendi çabalarınızla da sağlayabileceğiniz bir durumdur. Örneğin; sabah kahvaltıda 6-7 dilim ekmek yiyorsanız, ilk hafta bunu 3-4 dilim ekmeğe düşürebilirsiniz. Kahvaltı tabağınızı tıka basa doldurmak yerine, porsiyonu bir miktar azaltabilirsiniz. Tüm öğünlerinizde bu şekilde bir küçültme uygulamasına girdiğinizde, kendinizi diyet psikolojisine sokmadan çok rahat kilo verebilirsiniz. İlk haftayı başarıyla atlattıktan sonra, 2. Hafta biraz daha azalttığınız porsiyonunuzla, gün be gün vücudunuzdaki farkı hissedeceksiniz.

Egzersizle Fit Kalın

Beslenmenizi düzenlerken mutlaka az veya çok düzenli egzersiz yapmak gereklidir. Vücut kilo kaybına uğrarken, belli bir oranda deri sarkar. Bu sarkmanın engellenmesi ancak egzersiz yaparak, vücudun sıkılaştırılması sağlanıp giderilebilir. Mesela evinizde eğlenerek 1 saat dans etmeniz, sizlere 300 kalori harcatır. Çocuklukta en sevilen oyunlardan biri ip atlamak, bugün sizlerin saatte 640 kalori yakmanızı sağlar. Bunlar gibi kolaylıkla yapılan birçok uygulama bulunmakta ve siz hangisiyle kendinizi mutlu hissedecekseniz, egzersiz hareketleri içinden birini tercih edebilir ve sorunsuz şekilde kilo verme eyleminizi olumlu sonuçlandırabilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search