frst
Güncel

Saçlarınızı Ne Sıklıkta Yıkamalısınız ?

Her gün yıkamanın saç sağlığına zarar verdiğini doğru mu?

Saç derisini haftada en azından üç defa temizlememiz gerekiyor. Bu tabi ki kişiden kişiye göre değişebiliyor. Doğal olarak, eğer yağlı bir saç tipine sahipseniz her gün saç yıkamanın bir mahsuru yok. Öte yandan bazı saç tipleri nemli kalmaya ihtiyaç duysa da saçları her gün yıkamak “kesinlikle yanlış” diyemeyiz. Fakat 2013’te yapılan bir araştırmaya göre halen her 3 kadından 1’i bu inanışa sahip olduğu için her gün duş almaktan kaçınıyor.

Şampuan tercihini doğru yapın.

Esasında saçlara zarar veren her gün yıkamaktan ziyade şampuanlama. O yüzden de eğer saçlarınızda negatif bir etki görüyorsanız öncelikle şampuanınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Unutmamak gerekir ki her şeyin fazlası zarar olduğu gibi şampuan ve saç kremlerinin de fazlası saçlara zarar verebilir. Saçlarınız çok fazla kurumaya başladıysa şampuan miktarını azaltmanın vakti gelmiş demektir.

Saçlarınızı nasıl yıkadığınızın da bu konuda önemli bir yeri var. Fakat kesinlikle unutmayın, ne sıklıkta yıkıyor olursanız olun yalnızca kafa derinizi yani saç köklerini şampuanlamaya özen gösterin.

Özet olarak, ortada kesinlikle doğru diyebileceğimiz bir cevap yok. Nihayetinde onlarca farklı saç tipi var ve bu konuda en doğru yorumu da kişinin kendisi yapabilir. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, saçlarınızın sağlığını ve görünümünü beğenmediğiniz gün sayısı arttıysa alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search