frst
Güncel

Saçlarınızı Nasıl Yıkamalısınız ?

Neredeyse her gün yaptığınız bir işlem olsa da, hala doğru yöntemi bilmiyor olabilirsiniz. Evet, saç yıkamaktan bahsediyoruz. Doğru teknikleri kullanmak saç sağlığı konusunda olağanüstü bir değişime yol açabilir. Daha sağlıklı, ışıltılı ve dolgun bir görünüme kavuşmanın da en hızlı yolu budur. Öte yandan, eğer yanlış tekniklerle saçınızı yıkıyorsanız bu da bir takım problemler yaratarak sağlıksız bir görünüme yol açar. Uzmanların tavsiyelerinden derlenmiş en faydalı saç yıkama teknikleri bu yazıda.

  1. Durulamayla başlayın

Hayır, henüz şampuanı saçınıza sürmeyin. Nasıl çamaşırlarınız makinede önce suyla biraz karıştırılıyorsa, saçlarınızın da aynısına ihtiyacı var. Sıcak suyla saçlarınıza masaj yaparak suyun gözenekleri açmasına ve kiri götürmesine yardımcı olun. Yağ tabakası da suyla birlikte akıp gidecek ve böylece kullandığınız şampuan etkisini çok daha iyi gösterebilecek.

  1. Uzun saçlıysanız, öncelikle saç kremi kullanın

Eğer saçlarınız omuz hizanızın altında bir uzunluktaysa, saç uçlarını kurumaktan ve diğer bir takım rahatsızlıklardan korumak için saçınızı şampuanlamadan önce bu bölgelere az miktarda saç kremi uygulayın. Bu yöntemle saç uçlarınızı sağlıklı tutmakla kalmayacak, aynı zamanda ışıltılı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olacaksınız.

  1. Yalnızca kafa derinizi şampuanlayın

Sadece kafa derinize en yakın kısmı şampuanlayıp köpürtmeniz gerekiyor. Çünkü bu bölgedeki saçlar en genç oldukları için kaçınılmaz olarak aynı zamanda en yağlı bölgedir. Uç kısım ise en yaşlı saç bölgesi olduğundan genellikle daha kuru olur. Zaten kuru olan bu kısımları şampuanlayarak daha da kurutmak istemeyiz.

Gerektiğinden fazla şampuan kullanmak da yine zararlı bir işlemdir. Genellikle, avuç içi kadar şampuan tüm saçlarınız için yeterli olacaktır.

  1. Nazik olun!

Sürtünme saçlarınızın dış katmanı için oldukça zararlıdır ve bu da kırılmalara sebep olur. Saçlarınızı, ellerinizi yıkar gibi nazikçe ve dikkatlice yıkayın. Üst kısımdan, kafa derinizden başlayın ve masaj yaparak kan akışını hızlandırın. Dikey yönde yine masaj yaparak yıkama işlemine devam edin ve az miktarda basınç uygulayın. Dairesel hareketlerle saçınızı yıkamaktan kaçının.

  1. Saçınızı yalnızca bir defa yıkayın

Şampuan kutusunun arkasında aksi yazsa da, saçınızı iki defa yıkamanın hiçbir gereği yoktur. Bu yüzden iki defa şampuanlayıp arınmaktan kaçının. Eğer saçınız çok fazla kirlendiyse veya ilk seferde şampuan yeterince köpürmediyse bu tavsiyenin dışına çıkabilirsiniz.

  1. Soğuk suyla bitirin

Soğuk su saçın dış katmanını adeta mühürleyecek ve ışıltılı bir görünüme yardımcı olacaktır.

Son Tavsiyeler

Saç tipinize göre üretilmiş şampuan ve kremler kullanın. Eğer saçlarınız kuruysanız nemlendirici ürünlere yönelin. Eğer saçlarınızı boyadıysanız bu tür saçlara özel üretilmiş ürünlere yönelin. Öte yandan, saç tipinize bağlı olarak saç yıkama alışkanlığı geliştirin. Eğer yağlı bir saça sahipseniz saçınızı her gün şampuanlamanız gerekebilir fakat kuru saç tipleri için haftada üç defa yeterli olacaktır. Daha fazlasıyla saç sağlığınızı bozmayın.

Suyunuzu filtreleyin. Şehir suyunu genelde nasıl içemiyorsak saçlarımız da uygulamamamız gerekiyor. Su içerisindeki zararlı öğeler saçlarınıza da midenize verdiği gibi zarar verebilir. Bu yüzden suyu filtreleyerek minerallerine ayıran cihazlardan edinebilir ve sağlıklı bir suyla saçınızı yıkayabilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search