frst
Güncel

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesi Nedir?

Günümüzde, yoğun stres ve çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak çok sık karşılaşılan bir problem olan saç dökülmesi, artık yalnızca erkeklerde ya da ilerleyen yaşlarda değil, genç nesilde de karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir kişinin kafasında ortalama bir milyon adet saç teli bulunmaktadır ve bir günde ortalama 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bu saç dökülmesi daha fazla olduğunda, görsel açıdan rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkabilir. Peki, saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi bazen vitamin eksikliğine, saç hastalıklarına, çeşitli hastalık ve ilaç kullanımlarına, strese bağlı olarak gerçekleşebilir. Günde 100 saç telinden fazla olan dökülmeler, saç dökülmesi olarak kabul edilir ve tedavi edilmesi gereken bir süreçtir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri:

Toplumumuzda da dünya üzerinde de en sık görülen saç dökülmesi tipi hormonal ve genetik olarak gerçekleştirilen ” erkek tipi saç dökülmesi” adı verilen dökülmelerdir. Adı erkek tipi dökülme olsa da, bayanlarda da sık görülen bir dökülme çeşididir. Erkeklerde genellikle alın bölgesinden başlayarak iki yana doğru belirginleşen ve saçın üst kısmında seyrelme ile kendini gösteren erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri, genellikle hormonal ve aileden gelen genetik bağlarla ilgilidir. Bu tip saç dökülmesi, kadınlarda saçın tüm alanında meydana gelen açılma ile kendini göstermektedir. Eksik beslenme, vitamin eksikliği, bu tip saç dökülmelerini tetikleyen faktörler arasındadır.

Saç Dökülmesi Tedavisi:

Saç dökülmesi eski dönemlerde bir kader gibi görünse de, günümüzde, teknolojik gelişmeler sayesinde saç dökülmesi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Saç dökülmesi tedavisinde, ilk olarak saç dökülmesinin nedenleri araştırılır ve tedavi süreci, bu nedenin ortaya çıkarılması ile ona bağlı olarak ilerlemektedir. Son yıllarda en çok tercih edilen saç dökülmesi tedavi yöntemi saç ekimidir. Çeşitli tedavi yöntemlerinden herhangi bir sonuç alamayan kişiler için doğru bir seçenek olarak saç ekimi tedavi yöntemi, saç kökleri kaliteli ve yeterli olan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak bu tip saç dökülmesi tedavi uygulamalarının mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Böylece hayal kırıklıkları da en az seviyeye inecektir.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search