frst
Güncel

Rahim Kanseri ve Belirtileri

Diğer bir söyleyişle Endometrium olarak adlandırılan Rahim Kanseri, kadınların geçirdiği kanser hastalıklarının baş sırasında yer alır. Genel olarak kadınlar ele alındığında, bir kısmı vücudunun dışa yansıttığı tepkilere karşı titiz davranıp uzmana başvururken, bir kısmı ise “bu ara çok yoruldum direnç kaybettim” gibi çeşitli bahanelerle, durumun ciddiyetini fark etmeden kendilerini ihmal etmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, vücudun verdiği tepkiler rahim kanseri ve belirtileri olabileceği gibi, çeşitli hastalıklarında haberci olabilir. Rahim kanseri günümüzün bilirkişileri tarafından yapılan araştırmalarda, 50 ile 65 yaş döneminde daha sık görülen bir kanser türüdür. Rahim kanseri ilk olarak, rahim duvarının iç tabakasındaki astarda bulunan hücrelerde üremeye başlar.

Rahim Kanseri Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Bu kanser türünün en öncelikli belirtisi, menopoz dönemi öncesi ve sonrasında, beklenmeyen vajinal kanama ve yoğun kokulu akıntılardır. Yani bir kişi menopoz dönemi içinde, az veya yoğun şekilde kanama geçiriyorsa, bu rahim kanserinin belirtisi olabilir. Bununla birlikte menopoz dönemi öncesinde, rutin adet düzeninin dışında, iki adet tarihi arasında yaşanan kanamalar da bu kanserin belirtileri arasındadır. Hastalığın başka bir belirtisi ise, çiftlerin cinsel birleşme esnasında, karın altında ağrı, vajina bölgesinde yanma hissi ve idrara çıkmada yine ağrı ve zorlanma yaşıyorsa, kişide rahim kanseri olması olası bir durumdur. Bu ve bu şekilde yaşanan bir takım sıkıntıların oluşması, tabi ki her zaman rahim kanserinin belirtisi değildir. Basit bir hastalığında göstergesi olabilir. Ancak bu durumu netliğe kavuşturmak ve olası bir rahim kanserine karşı erken dönemde tespit edilebilmesi adına, ihmal etmeden dalında uzman bir hekime danışılması gereklidir.

Rahim Kanserinde Tedavi Aşaması

Rahim kanseri, genel olarak cerrahi müdahale gerektirir. Ancak tedavi aşamasında, hastalığın hangi evrede olduğu büyük önem taşır. Çünkü tümörün vücuda ne kadar yayıldığına bağlı olarak hasta ameliyat edilir. Bu durumu netliğe kavuşturmak için de öncelikle bilirkişi tarafından tespit edilen rahim kanseri, yine uzman tarafından yapılan tetkikler sonucu hastalığın diğer organlara ne derece sıçradığı tespit edilir. İlk evrede tespit edilen rahim kanserinde, tedavide başarıya ulaşmak ve hastayı tümörden kurtarmak çok daha kolaydır. Hastalığın son aşamalarında ise, kanseri tetikleyen faktörlerin etkisini azalmak için daha çok çaba sarf edilir.

 

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search