frst
Güncel

Organik Besin Neden Önemli?

Organik Beslenme Nedir?

Organik besin, ürünün yetiştirilme, tarım ya da herhangi bir aşamasında; ürünün genetiğini değiştirmeye yönelik tohumun kullanılmadığı, hormon ya da kimyasal ilaçlardan uzak olarak yetiştirilen besinlerdir. Son yıllarda oldukça önem kazanan organik beslenme, özellikle GDO’lu ürünlerden uzak durmak isteyenlerin tercihi oluyor. Bir dönem popüler olan doğal olmayan ürünlerin yerini artık yine doğal ürünler oluyor. Doğal yaşama ve doğal beslenmeye yönelimin artması ile, organik besinler de önem kazandı. Toprakta yetiştiği evreden, tüketiciye ulaşana kadar, doğaya herhangi bir zarar vermeden işlemlenen üründür organik besin. Her sebzeyi ve meyveyi dört mevsim yemeye başladığımızdan beri, organik beslenmeden de bir hayli uzaklaştık demektir.

Neden Organik Beslenmeliyiz?

Organik beslenme, vücut sağlığınız için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri. Nedeni bilinmeyen birçok hastalığın ortaya çıkması ve kanser hastalarının sayısının her geçen gün artması, yeyip içtiklerimizde bir sorun olduğunun habercisi. Ürünlerin çabuk büyümesi, yetişmediği mevsimde yetişmesi, daha güzel görünmesi için uygulanan çeşitli kimyasal işlemler, besinlere ve dolayısı ile de vücudumuza zarar veriyor. Bu zarar kısa vadede kendini göstermese de, uzun vadede hastalıklar olarak geri dönüyor. Oysa doğal yani organik beslenme, aslında kişinin hem kendisini hem de gelecek kuşaklarını maruz kalabileceği olumsuz yaşam koşullarından koruması ve zararları minimum seviyeye indirmesi anlamına geliyor.

Organik Olmayan Tavuk ve Yumurta Üretimi

Ülkemizde oldukça yaygın olarak uygulanan ve tavukların normalden çok daha kısa sürede büyüyerek tüketime hazır hale getirilmesini sağlayan çeşitli uygulamalar, konvansiyonel tavuk üretimi olarak biliniyor. Organik beslenme ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu üretim, tavuk ve bazı büyükbaş hayvanlara uygulanan ilaçlar ve bunların yanında hayvanların yaşadıkları stresin onları tüketen canlılara da geçmesi, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Sadece ticari amaçlı olarak yapılan ve hem üretimi yapan hayvanların sağlığını hem de tüketicinin sağlığını hiçe sayılarak yapılan organik olmayan tavuk ve yumurta üretimi,  organik beslenme koşullarınızı tehlikeye sokuyor. Bunun için mümkün olduğunca doğal ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Doğal marketlerden alışveriş yapın, hatta mümkünse tavuk yerine hindi yemeye özen gösterin. Organik beslenme önerileri için papatya.net sitemizi takip etmeye devam edin.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search