frst
Güncel

Metabolizmayı nasıl hızlandırabiliriz

Metabolizmayı hızlandırmanın önemi

Vücudumuzdaki fazla yağlardan kurtulmak ve fit bir görünüm elde etmek için yağ oranımızı azaltmamız gerekir. Yağlardan kurtulmak kilo vermek kadar basit değildir. Özellikle spor ile desteklenmeli ve düzenli beslenilmelidir. Tabii ki metabolizmanızın hızına bağlı olarak bu süreç hızlı ve ya yavaş olarak ilerlemektedir. Metabolizma kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin: bir insan aşırı ve düzensiz yemek yemesine rağmen kilo alamazken başka bir insan bu şekilde beslenerek kilo alabilir. Bu nedenle metabolizmanın yağ yakımında rolü büyüktür.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Öncelikle hayatınızı düzene sokmalısınız. İyi bir uyku, dengeli beslenme ve spor ile kesinlikle istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bunun yanında belirli besin maddeleri metabolizmayı hızlandırmakta büyük rol oynamaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Acı biber: Acı biberler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında birinci sırada gösterilebilir. Zayıflama ilacı olarak bile satıldığı bilinmekte. Tabii ki ilaç olarak tüketmek yerine yemeklerinizin yanında tüketmenizi tavsiye ederiz. Acı biber yiyerek ortalama 1.5-2 kat metabolizmanızı hızlandırabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Zencefil: Zencefil sayesinde besin sindirimi kolaylaşır. Bunun yanında vücut sıcaklığının artmasını ve metabolizmanın %20 civarı hızlanmasını sağlar.

Yeşil Çay: Yeşil Çay içerdiği kafein sayesinde aynı zamanda vücut sıcaklığını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Yeşil çay soğuk ve ya sıcak olarak tüketilebilir. Yeşil çay dışında kafein içeren kahve ve siyah çayda metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Lif: Yüksek lif içeren besinler, sindirim sırasında enerji sağlayarak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Lif içeren besinler: Yulaf, kepeli tahıllar, elma, portakal, brokoli, ıspanak ve badem.

 Metabolizmayı hızlandıran öneriler 

Egzersiz yapmak: Egzersiz yaparak metabolizmanın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında düzenli egzersiz yağ yakımı ve fazla kilolardan kurtulmanız için ideal bir yöntemdir.

Su tüketmek: Bol su içmek vücuttaki yağların ve toksinlerin atılmasında büyük rol oynar. Özellikle soğuk su içmenin metabolizmanın hızlanmasında etkisi yüksektir.

Az ve sık yemek: Sindirim gerçekleştiği zaman vücut fazla enerji harcar. Bu nedenle metabolizma hızlanır. Bu şekilde metabolizmanın hızlı çalışmayı sürdürmesi için ana öğün sayısını 3 yerine 4 ve ya 5’e yükseltmek faydalı olacaktır.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search