frst
Güncel

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme dokusunda bulunan herhangi bir hücrede üreyerek gelişen tümör, daha çok duktal adı verilen kanser şekli ile su yüzüne çıkmaktadır. Süt bezlerinden kök hücre alan lobüler tümörü de oldukça sık görülmektedir. Bu sebepten bilirkişiler emzirme dönemindeki annelere, bebeklerini uzun dönem emzirmeleri halinde, meme kanserine yakalanma risklerinin aza ineceğini belirtmektedir. Bununla birlikte meme kanserinde değişken nedenlere bağlı olarak tümör gelişebilmektedir. Genetik yapıya bağlı meme kanseri hastalığı küçük oranlarda ailesel geçişe bağladır. Tabi ki birinci dereceden annede görülen erken yaş aralığında ki meme kanseri durumlarında, aile bireylerinin de bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir.

Meme Kanseri Oranını Arttıran Risk Faktörleri Nelerdir?

Yapılan incelemeler doğrultusunda, meme kanserine en çok menopoz dönemi sonrasında yakalanıldığı saptanmıştır. Menopoz girilmesiyle ani kilo artışı, bireylerin östrojen hormonu salgısını yükseltip, kanseri tetiklediği belirtilmiştir. Menopoz dönemi, bazı kadınlar için hafif geçerken, bazılarında çeşitli rahatsızlık verici durumlar gelişebilmektedir. Bu durumların hafifletilmesinde kullanılan ilaçlar, uzun vadeye yayıldığında, yine meme kanserinin risk faktörleri arasına girmektedir. Alkol östrojen düzeyini arttırıcı maddeleri içerdiğinden, her gün alkol kullanan kadınların meme kanseriyle tanışması olağan bir durumdur. Bebek istemeyen kadınların korunma yolu olarak seçtiği doğum kontrol hapları, uzun süreli kullanılırsa buda bir meme kanseri habercisi olabilir. Her dönem dengeli beslenilmeye özen gösterilmesi gerektiği gibi, menopoz döneminde beslenme alışkanlığı çok daha önem taşımaktadır. Düzensiz beslenme ile sürekli kilo iniş çıkışları, östrojen hormonunu tetikler ve meme kanserine davetiye çıkartır.

Meme Kanserinde Tanı ve Tedavi Şekli

Regli dönemi sonrasında, daha çok kendini gösteren memede oluşan kitleler, bireylerin kendi göğüs etrafını kontrol etmesiyle belirlenebilir ve buda oldukça erken tespit için önem teşkil etmektedir. Çoğu zaman ağrısız olarak görülen memedeki kitleler, bazı durumlarda kişiye ağrı verecek şekilde oluşması da mümkündür. Son yıllarda birçok kişiden duyduğumuz meme kanseri, doğal olarak bu hastalığa yakalanan kişilerin arttığının göstergesidir. Bu sebeple ara ara kendi başınıza koltuk altı ve meme etrafını kontrol etmeli, şüphelendiğiniz bir kitle durumunda ise bir hekime danışmanızda fayda vardır. Meme dokusunda tümör yayılamadan hastalık tespit edilirse, hasta ilaç yöntemi kullanılarak tedavi edilebilir. Ancak meme kanserinde tedavi için geç kalınmışsa olası bir meme kaybı söz konusudur.

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search