frst
Güncel

Komedonları Temizlemek için Yüz Maskesi

Komedonlar özellikle ergenlik döneminde yaygın görülen bir cilt problemi. Bunlar, akne vulgaris, ya da açık komedon olarak bilinen gruba dahil. Ciltte küçük çıkıntılar ya da büyük gözeneklerin içinde bir nevi tıpa şeklinde görülür. Renkleri sarıdan siyaha kadar değişir. Bunları tedavi etmek için genelde mutfakta hazır bulunan malzemelerden yapılan birçok doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yüz maskeleri, belli bir süre yüzde bırakılıp, sonuç almak için yüzden çıkarılan tedavilerdir.

Malzemeler

 • 2 yumurta
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • Küçük bir kâse

Talimatlar

 1. Yumurtaları kırıp ayırın. Sadece yumurta aklarını saklayın. Yumurta aklarını belli bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Yumurta akları, kısa bir sürede sertleşmeye meyilli olduğundan, maske için harika malzemelerdir.
 2. Limon suyu ekleyin. Yumurta akını, 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyip karıştırın. İyice karışana kadar devam edin. Limon suyu, komedon tedavisinde reçetesiz olarak kullanılan ve yaygın olan alfa hidroksit asit içerir. Limon suyu gözeneklere nüfuz eder, yağı, ölü hücreleri ve komedonlara sebep olan kirliliği yok eder. Limon suyu ayrıca gözenekleri sıkılaştırır.
 3. Yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü temizlemek için yumuşak bir temizleyici kullanın. Bu sayede, maskenin yüze yapışmasını engelleyebilecek yağ ya da tozdan kurtulmuş olacaksınız.
 4. Maskeyi uygulayın. Maskeyi bütün cildinizi kaplayacak şekilde yüzünüze yayın.Karışım katı olmayacaktır, bu sebeple cildinizi kapladığınızda emin olun.
 5. Kurumasını bekleyin. Maskeyi, tamamen kuruyana kadar 15 – 20 dakika arası yüzde bekletin. Dokununca sert olacak ve yüzünüzü kıpırdamanıza müsaade etmeyecek şekle gelecektir. Yumurta akları bu süre içerisinde adeta çimento gibi olacak ve maskenin sertliğini sağlayacaktır.
 6. Maskeyi soyun. Komedonları da kendisiyle beraber götürmeli. Maskeyi, bu yöntem komedonları yok etmeyeceğinden suyla durulamayın. En iyi yöntem maskeyi parça parça yüzden almaktır.
 7. İşlemi bitirin. Maske çıktıktan sonra, yüzünüzü ılık suyla durulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra, nemlendirici bir losyon sürün. Bu yöntem, tahrişi azaltır ve gözenekleri kapatıp sıkılaştırır.

 

İpuçları & Uyarılar

 • Maskeyi uygulamadan önce, gözenekleri açmak için sıcak suyun önünde bekleyin.
 • Maskeyi, üzerinde açık yara olan cilde uygulamayın.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search