frst
Güncel

Kışın Zararlı Etkilerinden Kurtulma Yolları

Gripten korunma yolları

Esin kaynağım dışarıdaki sağanak yağış mıdır yoksa haberlerde gördüğüm kış haberleri midir bilmem ama sizlere kış çayı tarifleri ve öneriler vermek istedim. Ayrıca kışın soğuktan ve şehrin pis havasından mahvolan cildimizi canlandırmak için de birkaç tarifim var…

Önce sağlık diyelim ve de gribe karşı bizi koruyacak bazı püf noktaları verelim… Yapmamız gereken ilk şey, gribe ya da soğuk algınlığına yakalanmamak. Bunun için de beden direncimizi arttırmalı ve mutlaka sıkı giyinmeliyiz.

Sıkı giyinmek derken lahana gibi olup modadan bihaber 60’lardan kalma hatunlar gibi dolaşalım demiyorum elbette. Modaya uyarak kendimizi hem soğuktan hem de gripten korumak mümkün…

Şapka modası geri geldi…

Bayanlar için fötr görünümlü kaşmir şapkalar yeniden moda. Artık örme, uzun berelerden ziyade daha bir hanım hanımcık oluyoruz. Bu şapkalar sayesinde hem gripten korunma yollarını modaya sarkıtabilir hem de soğuktan korunabiliriz. Özellikle sinüziti olan hatunlar için şapka gerçekten harika bir fikir…

Şapkalar dışında gripten korunmak için elbette iyi beslenmeliyiz. Bizi gripten koruyan yiyecekler arasında en başta gelen şey limon.

Limonun çayını yapabilir, kendinize sıcak limonata hazırlayabilirsiniz. Bana göre en iyisi ise limonu kabuğu ile tüketmek.

Gripten korunmak için özel tarifler…

Limonun tüm vitamini kabuğundadır. Bu bakımdan limonun kabuklarını yiyemiyorsak mutlaka değerlendirmeli bu değerli yiyeceği asla çöpe atmamalıyız. Örneğin: Limonun kabuklarını suda 5 -6 dakika kaynattıktan sonra o suya zencefil atarak kendinize bir C vitamini deposu yapabilirsiniz.

Limonu ya da daha doğrusu suyu soğuk tüketmek isterseniz bir sürahi suya yarım limon ve bir tutam nane koyabilirsiniz. Bu şekilde suyu hem aromalandırırsınız hem de gün içinde almanız gereken C vitaminini almış olursunuz.

Son tarifim ise her zaman benim için efsane olmuş nane – limon. Resmen ata yadigârı olan bu tariften günde 1 kupa içerseniz grip hastalığına yakalanmanız oldukça zor.

Elbette kış da olsa yaz da olsa günde 2,5 litre suyu içmemiz gerekiyor. Kışın canımız genelde su istemiyor biliyorum ama grip ya da soğuk algınlığından korunmak için bedenimizin su ve vitamin ihtiyacını kurmalıyız. Ayrıca sadece su içerek dahi cildimizi yenileyebileceğimizi unutmayalım.

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search