frst
Güncel

Kilo Vermek İçin Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizma hızı kişilerin boy, kilo ve günlük aktivite uygulamalarına göre değişkenlik gösterir. Bireylerin bilinçsizce yapmış olduğu şok diyet ve benzeri uygulamalar, metabolizmanın düzenini alt üst eder ve açlık hissinin daha fazla hissedilmesine neden olur. Bu sebepten çoğu kişi başladığı diyeti en fazla 10 gün süre sonra bırakır ve doğal olarak da kilo almaya başlar. Burada önemli olan kişilerin kilo vermek için metabolizmayı hızlandırmanın yolları konusunu araştırıp, doğru olan bir uygulama ile kendilerini fazla kasmadan sağlıklı beslenme yolunu izlemektir. Aslında insanlar güzel görünmek için değil de, sağlıklarına önem verdikleri için zayıflamak isteseler, zaten bütün sorun ortadan kalkacaktır. Çünkü kendine değer veren kişiler, her daim sağlıklı ve fit bir vücuda sahiptirler.

Sabah Kahvaltısı Önemli!

Sabah uyandığınızda yataktan fırlayarak kalkmak yerine, kendinize 5 dakika ayırın ve kol ve bacaklarınızı yanlara doğru açarak kendinizi esnetin. Sonrasında sağa ve sola doğru hareket etmeniz, sizlerin sabah mahmurluğunuzu üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Herkes tarafından bilinen ancak uygulanmayan bir gerçek şudur ki, sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Çünkü güne bu öğünle başlanır ve metabolizmanın çalışması içinde start verilir. Ancak kilo vermek için sabah kahvaltısı dahil bütün öğünleri küçülmek gereklidir. Örneğin; sabahları 4 dilim ekmek yiyorsanız, bunu başlangıç olarak 3 dilime indirerek başlamalısınız. Bu uygulama gün içinde tüketeceğiniz tüm gıdalar için geçerlidir. Böylece metabolizmayı bozmadan, yavaşça beslenme alışkanlığınızı değiştirip, aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaksınız.

Hangi besinler metabolizmayı hızlandırır?

Metabolizmayı hızlandıran tüm yiyecekler günlük hayatta herkes tarafından tüketiliyor. Ancak aşırı yenmesinden kaynaklı sindirim zorluğuyla beraber, besin maddesinin özelliğinin düzgün alınmaması sağlanıyor. Mesela Acı biberin yakma özelliği, yenilmesinden 2-3 saat sonraya kadar, normal çalışan metabolizmayı 1.2 katı fazlalığında hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bununla beraber Zencefil, Tarçın, Kekik, Zerdeçal, Kişniş gibi baharatları kullanmak da metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolları arasındadır. Ayrıca lif oranı yüksek yiyecekler Greyfurt, Brokoli, Lahana, Kepekli Tahıllar, Fındık gibi besin maddelerinin tüketilmesi de oldukça önemlidir. Tabi ki protein olmadan bir beslenme alışkanlığı edinilmesi mümkün değildir. Haftada en az 2-3 defa Et, Balık, tavuk gibi protein enerjisi yüksek gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların düzenli olarak aşırı miktarda tüketilmemesi halinde, sindirim sisteminiz düzene girerken bir yandan da metabolizmanız artık eskiye nazaran çok daha hızlı çalışacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search