frst
Güncel

Doğru Nefes Almanın Önemi

Doğru Nefes Almak Neden Önemli?

Doğduğumuz andan itibaren sahip olduğumuz orijinal nefes yani diyafram nefesi; ilkokul öncesi dönemle birlikte edinilen korku ve endişeler, stres seviyesinin artması, yaşanan travmalar, öğretilmişlikler, kısıtlayıcı inançlar nedeniyle yetersiz üst solunum nefesine dönüşür. Bu yetersiz nefes alış-veriş olgusu diyafram kasının zayıflayarak işlevini kaybetmesine neden olur. Peki, doğru nefes almanın önemi nedir? Üst solunum nefesinde nefesler sık ve sığdır. Sık ve sığ nefesler psikolojiyi; psikoloji de nefesi negatif yönde etkiler. Duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlığımız ile ilgili denge bozulur. Doğru nefes alıp vermeye başlamakla, yani nefesi bilinçli bir şekilde takip etmekle, bedenin dengeye gelmesi, korku ve endişelerden kurtulmak, duyguları kontrol etmek, fiziksel huzur sağlanması,hayat amacının ortaya çıkarılması mümkündür.

Doğru Nefes Teknikleri:

Doğru nefes almayı sağlayan çeşitli teknikler, sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Doğru nefes almanın önemi vurgulanırken, doğru nefes tekniklerinden de bahsetmek gerekiyor. Bu teknikler; beynin düzeyleri ve zihin dalgaları üzerinde farklı etkiler oluşturarak duygu, düşünce ve fizik bedende değişim ve yenilenme oluşturan bir çalışma bütünlüğünü ifade etmektedir. Doğru bir şekilde ve bilinçli olarak uygulandığında nefes teknikleri, sinir sisteminizi ve kan kimyanızı olumlu şekilde etkilemektedir. Bu etkiler sayesinde vücudunuzda ve duygu ve düşüncelerinizde, birçok farklılığı hissedebilirsiniz.

Doğru Nefes Almak Ne İşe Yarar?

Nefes teknikleri ile doğru nefes almayı öğrendikten sonra, hayatınızda birçok olumlu değişiklikleri fark edeceksiniz. Doğru nefes almaya başladıktan sonra; olaylar ve kişiler karşısında sinir kontrol mekanizmasını devreye sokarsınız. Ayrıca stresin vücudunuzda bırakmasını engelleyerek, daha kaliteli bir yaşam sürmeyi mümkün kılarsınız. Doğru nefes almak, yaşlanmayı geciktirir ve daha uzun ve sağlıklı bir hayata kavuşmanızı sağlar. Diyaframın kullanıldığı doğru nefes alımı sayesinde, çok daha iyi şarkı söyler ve daha düzgün konuşursunuz. Doğru nefes almanın önemi hayatınızın her anında karşınıza çıkacak. Beden ile zihin arasında bir köprü görevi gören nefes, doğru bir şekilde alınıp verildiğinde, duygu ve ego kontrolü sağlarken, iradenizi de daha iyi kullanmanızı sağlar.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search