frst
Güncel

Çocuklarda Yüksek Ateş

Yüksek Ateş:

Pek çok ebeveyn, çocuğun ateşi çıkınca paniğe kapılır. Oysa böyle durumlarda sakin olup ateşlenmeyi kontrol altına almaya çalışmak gerekir. Çünkü çocuklarda yüksek ateş, çocuğun vücudunun savunma sisteminin iyi çalıştığının göstergesidir. Peki, böyle bir durumla karşılaşıldığında nasıl davranmak gerekir? İlk olarak çocuğun ateşini ölçmek gerekiyor. Çocuğun ateşi nereden ölçülür diyorsanız, ateşi kulaktan, alından, koltuk altından ya da makattan ölçebilirsiniz. Çocuğun ateşini ölçtünüz ve ateş 38.5 derece ve üzerindeyse, çeşitli önlemler almanız gerekiyor demektir. Ancak her şeyden önce panik yapmamak gerekiyor. Çünkü çocuğunuzun ateşinin çıkması çoğunlukla çocuğunuzun avantajına bir durumdur. Çünkü bu durum, çocuğunun savunma sisteminin iyi olduğunu göstermektedir.

Çocuğun Genel Durumu:

Ateşinin normalden yüksek olduğunu fark ettiğinizde, ilk olarak çocuğunuzun genel durumuna bakın. Eğer bebeğinizin genel durumu iyi ise; yani çocuğunuz canlı görünüyor, hareketli davranıyor, etrafıyla ilgileniyor ve gülümsüyorsa, durumunda çok da korkulacak bir şey yok demektir. Bu durumda endişelenmeyin. İlk olarak bebeğinizin üstünü açın ve kalın giysiler varsa onları çıkarın. Ayrıca oda ısısı yüksekse onu da 22-24 dereceye düşürmeye çalışın. Böyle bir durumda çocuğunuzun yaşına uygun olan sıvı gıdaları vermeyi tercih edin. Ancak çocuğunuz besini almak istemezse, onu fazla zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklarda yüksek ateş ile ilgili alabileceğiniz ilk önlemler bunlardır. Peki, daha yüksek ateşlerde ne yapmak gerekiyor?

39 Derece Ateş:

Çocuğunuzun ateşi 39 dereceye dayandıysa, ilk olarak çocuğunuza ateş düşürücü vermeyi deneyin. Ancak ateş düşürücü, mutlaka bebeğinizin yaşına, kilosuna ve boyuna uygun olmalıdır. Tablet şeklindeki ateş düşürücülerin yanında, fitil, damla ve şurup şeklindeki ateş düşürücüleri de tercih edebilirsiniz. Düşürücüye rağmen ateş düşmüyorsa, bunun genellikle çocuğunuza bir zararı olmak; çünkü çocuklar yüksek ateşe karşı dayanıklılardır. Çocuklarda yüksek ateş ile karşılaşmadan önce, anne-baba ve çocuğun yakınları önceden bu konu hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü bu tür durumlarda ebeveynlerin sakin davranması çok önemli. Anne panik olduğunda, çocuk da panik olacak ve ağlamaya başlayacaktır. Ayrıca ateşi yükselen çocuğa antibiyotik vermek en yaygın hatalardan biridir. Bu gibi durumlarda genellikle ateş düşürücü vermek yeterli olacaktır.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search