frst
Güncel

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Her anne için sıkıntı oluşturan çocuklarda tuvalet eğitimi, aslında biraz sevgi ve sabır gösterilerek kolayca atlatılabilen bir süreçtir. Her zaman annelerinin ilgi odağı olmak isteyen çocuklar, sizlerin ters tepkilerinizi dahi ilgi olarak adlandırabilir ve ilginizi çekmek için sizin isteğinizin tam aksi şekilde davranabilir. Bu sebeple davranışlarınıza dikkat etmeniz fevri çıkışlar yapmamanız hem çocuğun psikolojik olarak etkilenmesini önler hem de zorunlu verilmesi gereken eğitim sürecini kolaylaştırır. Birçok anne tuvalet eğitiminin nasıl verileceğini bildiği halde, belki farklı bir püf nokta bulurum düşüncesiyle çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır? Sorusunu genelde tekrar eder. Bu işin tek püf noktası sabır ve çocuğa net bilgi aktarımıdır.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Her çocuğum gelişim evresi birbirinden çok farklıdır. Kimisi 18 aylık tüm motor becerilerini kazanmışken, kimisinin biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Genel olarak ele almak gerekirse; çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun zaman aralığı 18 ay ile 2 yaş dönemidir. Bu dönemde genelde çocuklar kas gelişimini tamamlar ve bedenine karşı duyarlılığı artar. Eğer çocuğunuz küçük de olsa bir takım isteklerini at atlatma çabası içine girmişse, çocukla diyaloğu iyi kurmalı ve hareketlerinden neyi anlatmaya çalıştığını anlamanız gereklidir. Bezini değiştirdiğinizde önce saatte bir sonra iki saatte bir bezini kontrol etmeli ve kaç saate idrarını yaptığını öğrenmeli ve o saat aralığında bezi çıkarıp lazımlık veya tuvalete oturtmalısınız. Çocuklar kas kontrolünü kazandığında çömelme, kapı arkalarına gizlenerek tuvalet yapma eyleminde bulunurlar. Bu sizin için oldukça iyi bir işret olduğu gibi, artık eğitme başlamanın vakti geldiğinin göstergesidir.

Tuvalet Eğitiminde Neler Yapılmalı?

İlk günler büyük ihtimal çocuk korkacak ve büyük tepkiler verecektir. Sizler yılmadan çocuğu severek sakinleştirmeli, gerekirse çeşitli oyunlar oynayarak ilgisini dağıtmalısınız. Eğer çok aşırı tepkiler veriyorsa, fazla üstüne gidilmemeli birkaç gün sonra net ifadelerle artık büyüdüğünü, idrarını ve kakasını tuvalete yapması gerektiği anlatılmalıdır. Çocuğun en sevdiği çizgi film kahramanlarından oluşan birkaç resmi tuvalete yapıştırabilir ve tuvaletten korkulmaması gerektiğini çocuğa anlayacağı dilden anlatabilirsiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimi, gündüz ve gece olarak ikiye ayrılır. Gündüz eğitimi tamamlandığında, ara vermeden gece eğitimine başlanmalıdır. Ancak çocuğun bezi unutması için, gece kesinlikle bez kullanılmamalıdır. Gece eğitimi sizler için biraz daha zorlayıcı olacaktır. Yalnız düzenli hareket ederseniz, çocuklarda gece tuvalet eğitimi sizler için daha kolay bir hale gelecektir. Her gece 2-3 saatte bir çocuk tamamen uyandırılıp, tuvalete götürülmelidir. Yani uyandığının ve gece tuvaletini yaptığının farkında olması gereklidir. Kimi çocuk gece eğitimine bir haftada alışırken kimisinde bu süreç birkaç ayı bulabilir. Buna rağmen çocuk tekrar bezlenmemeli ve eğitime devam edilmelidir. Aksi halde edinilmesi gereken tuvalet alışkanlığı, ileri dönemde çok daha zorlayıcı olacaktır.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search