frst
Güncel

Çabucak Uzun Saçlara Kavuşmak

Omuz hizasında kesilmiş saç modelleri yüzünüzü mükemmel şekilde adeta çerçeveleyerek hoş bir görüntü sağlar fakat uzun saçlara göre yeni bir model istiyorsanız bekleme süresi can sıkıcı olabilir. Takvimden gün saymayı bir kenara bırakarak adeta Rapunzel gibi bir saça sahip olmanız için çeşitli yöntemleri bu yazıda derledik. En hızlı şekilde yeniden uzun saçlara kavuşmak için okumaya devam edin.

Diyetinizi Düzenleyin

Saçlarınızın uzaması, köklerdeki protein ve diğer minerallerin besleyici etkisiyle mümkündür bu yüzden de düzenli ve sağlıklı bir diyet uygulamak bu süreçte önemli bir rol oynar. Dengeli beslenme saçlarınızın uzamasına yardımcı olacağı gibi saç dökülmelerini ve kırılmalarını da engelleyeceğinden dolgun bir görünüme kavuşacaksınız. Öte yandan uzmanlar bu alanda omega-3 yağının da önemine dikkat çekiyor. Ünlü Amerikan dermatolog Gerstner’a göre mümkünse balık, buna fırsat olmuyorsa da fındıktan sağlanacak yağın saçlar için önemine dikkat çekiyor.

Her Şeyin Fazlası Zarar

Aynı uzmana göre, tüm bu diyet tavsiyelerini uygularken aşırıya kaçmamak da önemli. Beslenmeyi dengede tutmalısınız çünkü saçlarınız radikal öğün değişikliğinden etkilenecektir. Bunun yanında stres de hormon seviyesinde ani değişikliklere yol açtığından yine saç sağlığı için uzak durulması gerekiyor.

Sıcaktan Korunun

Sıcağın saçlara olumsuz etkisi olduğu oldukça bilinen bir gerçek. Bu yüzden de saç düzleştirici veya saç kıvırcıklaştırıcı gibi saçları ısı yöntemiyle şekillendiren aletlerin haftada en fazla üç defa kullanılması gerekiyor. Güneşe maruz kalmak da yine bu aletlerle aşağı yukarı aynı etkiyi yarattığından güneşin saçlar üzerindeki kurutucu etkisinden korunmak için güneş ışığına doğrudan maruz kalmaktan kaçınmak gerekiyor.

Stresten Kaçının

Stresin saç sağlığı üzerindeki etkisinden daha önce bahsetmiştik. Olumsuz etkileri gidermek adına zihinsel olarak stresli aktivitelerden kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar, haftada bir defa etkili bir masaj seansının da vücuttaki ve zihindeki rahatlamayı sağlayacağına dikkat çekiyor. Strese bağlı olarak vücutta adrenalin arttığında ekstra kortizon salgısı ortaya çıkıyor ve bu da akneye, ciltte rahatsızlıklara ve saç hastalıklarına yol açıyor. “Saçlarınız ruh halinizin yansımasıdır.” Bu nedenle, eğer sağlıklıysanız veya keyifli bir tatildeyseniz saçlarınız da bununla uyumlu olarak ışıltılı ve güzel görünecektir.

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search