frst
Güncel

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz ?

Yılın “üşütücü” zamanları yaklaşıyor ve kış nefesini ensemizde hissettiriyor.

Soğuk havanın ne kadar enerji sömürebildiğini ve günümüzü nasıl etkilediği malum. Soğuğun olumsuz etkilerinden olabildiğince korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirici ve kışı sağlıklı geçirmenize yardımcı olacak beş tavsiyemiz var.

Yeterince D vitamini aldığınızdan emin olun.

Kış mevsiminde malumunuz D vitamininin yegane kaynağı güneş ışığından uzun süre mahrum kalıyoruz. Bu nedenle alternatif yollara yönelmek gerekiyor: mantarlar ve yumurta sarısı.

Kahvaltıda bu şekilde “vejeteryan” bir omlet hazırlayabilirsiniz. Soğuk aylarda dışarıda daha az vakit geçirmemiz ve mesai saatlerinin güneş ışığından yararlanmayı engellemesi nedeniyle D vitamini takviyelerine yönelmek gayet faydalı olacaktır. Bu aşamada yağ temelli takviyeler mantıklı seçimdir.

Rutininize “probiyotik” ekleyin.

‘Pro’ ne? dediğinizi duyar gibiyiz. Probiyotikler, iltihaplanmayı azaltan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bağırsaklardaki “iyi” bakterilerdir. Sindirim sistemi sağlıklı bir vücut için önemlidir dolayısıyla doğru düzgün çalışıyor olması gerekir. Sağlıklı besin dükkanlarında satılan çeşitli çaylar bu amacımızda bize yardımcı olabiliyor.

Çinko içeren besinler tüketin

Üzerinde durmanız gereken diğer bir besin, bağışıklık sistemi için inanılmaz faydalı olan Çinko. “Kuru soğuk” bir süre için hayatınızın parçası haline gelmek üzereyse soğuk algınlığından korunmak için çinko ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Kabak, fındık ve mantar çinko içeren besinlerden bazıları.

Antitoksidan vitamin içeren sebzeleri tercih edin.

Bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında anahtar rol beyaz kan hücrelerimiz dedir. Hangi yiyeceklerin beyaz kan hücrelerinin işlevini aksattığı noktasında bilinçli olmak önemlidir. Çok miktarda antitoksidan vitamin içeren havuç, soğan, brüksel lahanası ve tatlı patates gibi yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Meyveler de oldukça işinize yarayacak, özellikle de elma ve kivi! Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise alkol tüketimi. Belirli seviyelerde alkol tüketmek zararsız olsa da fazlası beyaz kan hücrelerinin çalışmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Stresten uzak durun ve düzenli uyuyun.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve dışarıdaki tehditlere karşı hazır hale getirmek için vücudumuza neler girdiği kadar vücudumuza nasıl davrandığımıza da dikkat etmeliyiz. Stres, yaralı bağışıklık sisteminin başlıca sebebidir ve bu da soğuk algınlığına sebep olur. Bir çoğumuz stresi hayatımızın yadsınamaz bir parçası olarak kabul eder fakat meditasyon veya aroma-terapiler gibi basit tedavi yöntemleriyle bir nebze de olsa etkisini azaltmak oldukça kolay.

  • Ayrıca uykuya da bu bağlamda önem vermemiz gerekiyor. Uyuduğumuzda, vücudumuz kendini yeniliyor. Eğer üzerinizde kırıklık hissediyor ve hastalığın eli kulağında olduğunu düşünüyorsanız 6-8 saat minimum uyku uyumalısınız. Düzenli olarak egzersiz yapmanın da enfeksiyonlara karşı olumlu etkisi olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanan bir gerçek. Düzenli egzersiz beyaz kan hücrelerini güçlendirerek vücuda yardımcı oluyor. Diğer bir faydası da endorfin salgılayarak vücudu rahatlatması ve uyku kalitesini artırması. Son olarak da temiz havanın önemini unutmayın ve olabildiğince faydalanmaya çalışın. Evinizi düzenli olarak havalandırın ve oksijenin içeri girmesine izin verin.

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search