frst
Güncel

Anne Bugün Okula Gitmek İstemiyorum

 Çocukların Okul Sorunları

Bu aralar sık sık öğrencilerden, çocuklardan duyduğumuz bir şey; “ Anne bugün okula gitmek istemiyorum!”

Çocuklar okula gitseler bile öğretmenlerin başlarını yemekten geri kalmıyorlar : “Hocam bugün yazı yazacak mıyız? “; “Hocam bugün ders işlemeyelim” vs.

Pekala neden olur bu durum ? Çocuklardaki bu isteksizlik nedir ve bir çözümü var mıdır?

Naçizane önerim öncelikle şudur ki biz büyüklerde bile depresyon gibi ağır bir tehlike varken çocuklardaki bu ufacık isteksizliklerini çok büyütüyoruz. Çocuklarımızın ya da öğrencilerimizin sıkılabileceğini düşünmeden ya da onlara bunalma hakkı vermeden yükleniyoruz. Bu durumda çocuklar haklı olarak kapana kısılmış gibi hissediyor.

“Ama efendim Türkiye şartları…”

“Aman Efendim, Türkiye şartları malum. Çocuk okumazsa serseri olur çıkar” dediğinizi duyar gibiyim. Bu tamamen eğitim psikolojisinden uzak bir yaklaşım… Çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatlarında başarılı olmalarına engel olan en büyük engellerden de bir tanesi ayrıca.

Düşünün ki, çocukluğunuzun en güzel zamanları dershanede, okulda yani dört duvar arasında geçiyor. Arkadaşlarıyla sürekli rekabet halindeler bu bakımdan gerçek dostluk nedir bilmiyorlar. Bu eğitim sistemi çocuklara rekabetçi bir ortamı, bencilliği öğretiyor.

Ebeveynler olarak bu durumda ne yapmalıyız? Sorusuna cevap aramak gerekir. Bende derim ki çocukların iyi bir aile ortamında yetişmesi onları daha başarılı yapar. Mesela onlara sorumluluklar verilmeli ; – ama yapamadıkları zaman azar yiyecekleri kadar büyük bir sorumluluk değil – sorumlulukların onların olgunlaştırdığı unutulmamaları…

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bireylerin topluma kazandırılması için çocuklarımızın seviyesine inmeliyiz. Zaten hangi çocuk gelişimcinin kitabına bakarsanız bakın ya da hangi psikologdan yardım alırsanız alın hepsi de bir ortak noktada birleşecektir: Çocukları anlamak için onlarla birlikte olmak lazım.

Birlikte olmaktan kastımı hemen bir iki madde ile özetleyeyim:

  • Çocuklarımızla oyun oynamalıyız.
  • Çocuklarımıza oyun kurallarından çok oyundan zevk almayı ve insanlara zarar vermemeyi öğretmeliyiz
  • Eğitim ve öğretim hayatlarını çocukların tüm yaşamı olarak görmekten vazgeçmeli, okulun sadece çocuğun hayatında bir dönem olduğunu unutmamalıyız.

 

 

 

Düşünceleriniz bizim için önemlidir.

Bu yazıyı yorumlayın


Search